Projekt „Odkrywam Małopolskę” – wyjazd do Niepołomic

7 października 20 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Niepołomic w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę”. Uczniowie wzięli udział w spotkaniu z astronomem w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym.

Mogli na własne oczy zobaczyć meteoryt oraz  kopułę z teleskopem astronomicznym, uczestniczyli również w seansie w planetarium. Następnie udali się na Zamek Królewski w Niepołomicach gdzie wspólnie z przewodnikiem zwiedzili dworskie komnaty, zgromadzone tam eksponaty i obrazy, zapoznali się ze zwierzyną zamieszkującą dawną Puszczę Niepołomicką. Obok zamku zobaczyli pomnik Kazimierza Wielkiego i spacerowali po Ogrodach Królowej Bony. Następnie zostali oprowadzeni po kościele Dziesięciu Tysięcy Męczenników, zapoznani z historią kościoła ufundowanego przez króla Kazimierza. Uczniom bardzo spodobało się Muzeum Fonografii. Uczniowie mogli przenieść się w czasy początków zapisu dźwięku na walec, płytę a następnie porównać system zapisu dźwięku w latach późniejszych aż po czarną, długogrającą płytę. W Parku Miejskim uczniowie zatrzymali się przed Pomnikiem z napisem: Zginęli abyśmy mogli żyć, na Rynku Niepołomickim  zobaczyli również  Ratusz  i Pomnik Odważnej Justynki. Całość wycieczki dopełnił spacer po ścieżkach Puszczy Niepołomickiej a na zakończenie obiad w restauracji „Joanna”. Wszyscy uczniowie z wycieczki byli bardzo zadowoleni. Opiekunami uczniów były panie: Marzena Tenerowicz i Anna Wójcik.

przyg. M. Tenerowicz