Święto Odzyskania Niepodległości

„Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś Ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do Ziemi Ojczystej.

 Aleksandra Haluch – uczennica klasy pierwszej śpiewa piosenkę z okazji Święta Niepodległości

Wiara w lepszy los zagrzewała Polaków ze wszystkich zaborów do walki o Polskę w kolejnych powstaniach oraz na frontach I wojny światowej.

W 1914 roku Józef Piłsudski zaczyna tworzyć Legiony Polskie, miejscem powołania oddziałów polskich staje się też Francja, w której powstawała pod dowództwem generała Józefa Hallera Armia Polska, zwana Błękitną. Dowódcy pragnęli zwrócić uwagę świata na kwestię odzyskania niepodległości przez Polskę. Odwaga, męstwo i upór Polaków zaowocowały w końcu odzyskaniem niepodległości. 11 listopada 1918 roku Rzeczpospolita powróciła na mapę Europy. Józef Piłsudski podjął trudne dzieło odbudowy państwowości polskiej. Polacy znaleźli się we własnym domu! Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.
My mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju. Pamiętajmy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a Ojczyźnie miłość. Uczniowie klas VII, pracując pod kierunkiem pani Ani Siarkowicz, przygotowali plakaty jako wyraz pamięci o tych wydarzeniach.

Autor: M. Tenerowicz