Wycieczka do „Sądeckiego Bartnika”

przyg. L. Szydłowska

3 października 2023 roku uczniowie klas pierwszych odwiedzili gospodarstwo pasieczne „Sądecki Bartnik” w Stróżach. Dzieci miały okazję zwiedzić skansen i muzeum pszczelarstwa oraz wziąć udział w warsztatach „Wielka  przygoda z małą pszczółką”…

Dzieci pod opieką pań: Agnieszki Klary, Lidii Szydłowskiej i Marii Urban zobaczyły w plenerze kolekcję barci i uli oraz zapoznały się, jak na przestrzeni stuleci zmieniał się ich wygląd. Zwiedziły również ekspozycję muzealną i zapoznały się z wszelkiego rodzaju sprzętami pasiecznymi – wirówki, walce do produkcji plastrów woskowych, podkurzacze i wiele, wiele innych. Potem w sali multimedialnej oglądały krótkometrażowy film i wysłuchały efektów dźwiękowych, charakterystycznych dla życia rodziny pszczelej. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach zatytułowanych „Wielka  przygoda z małą pszczółką”, podczas których dowiedziały się wielu ciekawostek z życia pszczół. Dużym zainteresowaniem cieszyła się opowieść: „Jak widzi pszczoła i w jakich barwach?”. Dużą radość sprawiło uczniom wykonanie świec woskowych i degustacja miodów na pierniczkach. Kolejno pani przewodnik zaprosiła wszystkich do zwiedzania „Gospodarskiej Zagrody”, w której dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się  kozom, osiołkom i kucykom, pooglądać i nakarmić różnego gatunku ptactwo domowe. Niespodzianką była także degustacja sera koziego. Po dużej dawce informacji nadeszła pora na pyszny obiad i rozrywkę, czyli zabawy z animatorem i przejażdżkę wozem po okolicy. Na zakończenie wycieczki dzieci odwiedziły „Miodową Spiżarnię”, gdzie zakupiły miodowe smakołyki.