Wycieczka do Budapesztu

przyg. A. Turska

W czwartek 5 października wczesnym porankiem 39 uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stróżówce wraz z opiekunami udało się na dwudniową wycieczkę do malowniczo położonego nad Dunajem Budapesztu.

Budapeszt jest jednym z najciekawszych i najpiękniejszych europejskich miast, łączy  w sobie niezwykłe piękno nowoczesnej zachodniej metropolii z historią dawnego imperium Habsburgów. Zachwyca malowniczym położeniem i bogactwem swych zabytków. Zwiedzanie Budapesztu zaczęliśmy od Placu Bohaterów, gdzie spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadzała nas przez najciekawsze zabytki tj. Plac Bohaterów, Park Miejski, Zamek Vajdahunyad, Bazylikę św. Stefana,neogotycki Parlament – siedzibę węgierskiego rządu, gdzie udało się nam zobaczyć zmianę warty straży, Wzgórze Zamkowe,  Basztę Rybacką, z której roztacza się panorama na cały Peszt i można zobaczyć wiele innych zabytkowych budynków.Podczas rejsu po Dunaju mogliśmy podziwiać pięknie oświetlone zabytki i mosty.