18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II Patrona naszej szkoły

W niedzielę, 2 kwietnia, przeżywaliśmy 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II, papieża, a zarazem Patrona naszej szkoły. Z racji rocznicy śmierci Jana Pawła II, w piątek 31 marca br., uczniowie przygotowali audycję poświęconą patronowi naszej szkoły, która była transmitowana przez radiowęzeł. Przypomniano w niej o wydarzeniach z 2 kwietnia 2005 roku, a także przywołano fragmenty nauczania papieża. 

Pontyfikat Jana Pawła II trwający ponad 26 lat przyniósł wiele zmian zarówno w świecie, jak i w Kościele. Papież przyczynił się do upadku systemu komunistycznego, a także przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Zabiegał o pokój między narodami. Odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, odwiedzając ponad 130 krajów, niosąc różnym narodom przesłanie pokoju, nadziei i miłości. 

Postać Jana Pawła jest dla wielu bardzo autentyczna i bliska ludzkim doświadczeniom. Karolowi Wojtyle w młodym wieku nie zostało oszczędzone doświadczenie utraty matki, ojca, brata. Doświadczał strat, samotności, tęsknoty. Zmierzył się z  próbą zamachu na jego życie w maju 1981, a także wieloma problemami zdrowotnymi. Dramat choroby, gaśnięcia, umierania, który rozgrywał się wiosną 2005, a którego świadkiem był cały świat stał się dla wielu ludzi impulsem do zmiany życia  oraz stawiania sobie ważnych życiowych pytań. 

W niedzielę, 2 kwietnia, dzieci i młodzież naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w Gorlickim Marszu Papieskim upamiętniającym rocznicę śmierci papieża Polaka. Rozpoczął się on pod kościołem św. Jadwigi Królowej w Gorlicach. Następnie uczestnicy marszu przeszli ulicami: Ariańską, Sienkiewicza, Mickiewicza, Stróżowską, Krakowską i Partyzantów aż dotarli do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Gorlicach, gdzie została odprawiona wspólna modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

przyg. P. Czech, ks. P. Karczmarczyk