Wizyta w obserwatorium astronomicznym

12 czerwca członkowie Klubu Młodego Astronoma wybrali się do obserwatorium astronomicznego w Rzepienniku Biskupim, gdzie mieli okazję zobaczyć pierwszy wybudowany i funkcjonujący na naszym terenie habitat, gdzie naukowcy przygotowują się do misji na Marsa.

W skład obserwatorium wchodzą zarówno obserwatoria optyczne jak i radioteleskopy. Pani Magdalena, współwłaścicielka obserwatorium, zapoznała nas z jego działalnością oraz z współpracą z organizacjami międzynarodowymi. Śledziliśmy trajektorie lotów sztucznych satelitów poprzez anteny satelitarne, poznaliśmy budowę profesjonalnego teleskopu oraz zastosowanie radioteleskopu. Otrzymaliśmy także wiedzę dotyczącą obiektów głębokiego nieba i sposobów ich obserwacji. Przeszliśmy także fragmentem trasy 108 poświęconej pierwszemu człowiekowi w kosmosie: Gagarinowi, który okrążył Ziemię właśnie w 108 minut. W trakcie naszego spaceru podeszliśmy pod pierwszy wybudowany i funkcjonujący na naszym terenie habitat, gdzie naukowcy przygotowują się do misji na Marsa. Otrzymaliśmy zaproszenie na lipiec w celu oglądnięcia Perseid, czyli „spadających gwiazd”,  właśnie w pobliżu obserwatorium.

przyg. M. Tenerowicz