Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

przyg. A. Siarkowicz, B. Ludwin

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to czas, kiedy podkreślamy fakt, że czytanie książek pomoże nam wychować mądrego i otwartego na świat człowieka. Dlatego w tym dniu czytali młodsi i starsi; na piętrze i na parterze; wśród bibliotecznych regałów, szkolnych ławek i na dywanie….

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Czytanie książek to przyjemność, ciekawa forma spędzania czasu,  rozwijanie wyobraźni, a głośne czytanie już od najmłodszych lat to budowanie silnej więzi i ciepłych relacji między dziećmi i ich bliskimi. Kto raz doświadczył czytania na głos, ten wie, że jest to zupełnie niepodobne do czytania samemu sobie.

W Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania społeczność naszej szkoły głośno i dumnie prezentowała swoje kompetencje czytelnicze oraz umiejętność słuchania i rozumienia słowa mówionego. Czytając na głos różne teksty literackie, przyświecał nam jeden cel – rozpowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a co za tym idzie – propagowanie twórczego spędzania wolnego czasu, umiejętności odbioru żywego słowa oraz doceniania wartości książki, nie tylko od święta. Mamy nadzieję, że chęć obcowania z książkami pozostanie z Wami na dłużej; że będziecie chcieli je czytać sobie i innym, a to, co wypowiedziane i zasłyszane, stanie się  inspiracją,  a może i drogowskazem do odkrycia własnego Ja.

Było śmiesznie, strasznie, ciekawie i na pewno nie nudno. Czas spędzony na czytaniu i słuchaniu upłynął nam szybko i sympatycznie, bo czytanie na głos to nie jakieś dziwactwo, ale potrzeba chwili, która zawsze wspólny czas umili…