Wycieczka do Krakowa

przyg. A. Chmura, kl. 7a (KMR), fot. Rokasana, kl.7a (KMR)

Grupa uczniów z klas 5-8 miała okazję poznać Kraków z nieco innej perspektywy – odbyli podróż „w stronę ciemności” w krakowskim Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI, by spróbować postrzegać świat tak, jak robią to osoby niewidzące.

Tworząc relację fotograficzną z wydarzenia, uczniowie korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach Programu Laboratoria Przyszłości

Spotkanie z osobami niewidomymi lub słabo widzącymi było wyjątkowym doświadczeniem dla każdego,kto poznaje otaczający nas świat głównie za pomocą wzroku. Dodatkowym atutem wizyty w WOMAI było spotkanie i rozmowa z osobą niewidzącą, która prowadziła gości przez świat – ulicę, dom, park, a nawet góry – w zupełnej ciemności. Po tym niecodziennym doświadczeniu uczniowie zwiedzili również Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz krakowski fort wojskowy nr 38 Skała, obiekt obronny Twierdzy Kraków. Następnie wycieczkowicze uczestniczyli w warsztatach lotniczych organizowanych przez Centrum Edukacji Lotniczej przy Kraków Airport. Pod okiem pracownicy lotniska mieli okazję porozmawiać w języku angielskim na tematy związane z zachowaniem się na lotnisku i podróżą samolotem oraz odbyć spacer po kolejnych punktach hali lotniska, które przemierzają pasażerowie zanim znajdą się na pokładzie samolotów. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Marzena Tenerowicz i Beata Ludwin.