Udział w wykładzie „Meteoryty – kulisy spadków i poszukiwań”

Nic piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne. /Mikołaj Kopernik/

W roku poświęconym Mikołajowi Kopernikowi członkowie Klubu Młodego Astronoma wzięli udział w wykładzie na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Naukowych Czwartków.

13 kwietnia uczniowie wysłuchali wykładu pt. „Meteoryty – kulisy spadków i poszukiwań”. Zasiadając w auli wykładowej, wraz z uczniami innych szkół podstawowych i średnich,  można było poczuć naukową atmosferę Uczelni. Po bardzo interesującym wykładzie zakończonym serią pytań od uczestników, przyszedł czas na zwiedzenie Obserwatorium Astronomicznego UJ im. Mikołaja Kopernika znajdujące się w Forcie Skała.  Obserwatorium powstało już w 1792 roku. Obecnie zespoły naukowców zajmują się fizyką komet, modelami gwiazd zmiennych, obserwacjami radiowego promieniowania Słońca, badaniem pozagalaktycznych radioźródeł, materią międzygwiezdną i międzygalaktyczną, fizyką galaktyk, polami magnetycznymi we Wszechświecie itp. Obserwatorium współpracuje z innymi ośrodkami w Polsce i za granicą. Zapoznaliśmy się z teleskopami  optycznymi  ale również z  radioteleskopami. Ponadto zwiedziliśmy Fort Skała, poznaliśmy jego historię i przeznaczenie. Ostatnim punktem naszego pobytu w Krakowie była interaktywna i multimedialna wystawa „Kosmopark” czyli wystawa o Kosmosie. Dowiedzieliśmy się jak przygotowywane są prawdziwe treningi kosmiczne, ile ważymy na innych planetach, zwiedziliśmy wnętrze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, poczuliśmy energię Kosmosu, korzystając z nowoczesnej technologii mogliśmy przenieść się w odległe zakątki wirtualnego Wszechświata, pospacerować po  Marsie czy dokonać naprawy sprzętu w rękawicach astronautów. Wszyscy bawili się świetnie i każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Wróciliśmy do domów z postanowieniem  powtórzenia podobnej wyprawy.

przyg. M. Tenerowicz