Tydzień dla profilaktyki

W marcu 2024 r.  w naszej szkole  już po raz kolejny odbył się Tydzień Profilaktyki. Głównym celem tego tygodnia była popularyzacja idei profilaktyki w szkole, uświadomienie szkodliwości używek, podkreślenie wartości zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie agresji oraz uświadomienie jak ważne jest posiadać umiejętność udzielenia pierwszej pomocy.

Uczniowie ćwiczą udzielanie pierwszej pomocy

Każdego dnia uczniowie mogli znaleźć dla siebie coś interesującego i miłego.
Działania podczas Tygodnia  Profilaktyki;

 1. Podczas kolejnego  spotkanie gościliśmy absolwentkę naszej szkoły- dietetyczkę Panią Monikę Wojnarską. Pani dietetyk nawiązała bardzo dobry kontakt z młodszymi kolegami i przekazała całej społeczności szkolnej sporą dawkę wiedzy na temat szkodliwości cukru i napojów energetyzujących. Zachęciła do stosowania zdrowego stylu życia.
 2. Podczas Tygodnia Profilaktyki dzieci świetlicowe wzięły udział w zajęciach o zdrowym odżywianiu.  Wykonały sok z jabłek, jako zdrową alternatywę słodkich napojów.
 3. W spotkaniu z policjantem Panem Gustawem Janasem uczestniczyli uczniowie klas V-VIII. Podczas spotkania zostały przekazane informacje dotyczące zagrożeń wynikających z użytkowania Internetu. Został poruszony temat odpowiedzialności nieletnich  za popełnienie niedozwolonych czynów w tym również w sieci.
 4. Następnym gościem,  który odwiedził naszą szkołę był Pan Piotr Drebot, który przeprowadził wykład i  pogadankę z uczniami  na temat: STOP HEJTOWI I MOWIE NIENAWIŚCI.
 5. Największą atrakcją podczas Tygodnia Profilaktyki było przeprowadzone przez Strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej  Straży Pożarnej w Gorlicach szkolenie na temat udzielania pierwszej pomocy. Podczas części teoretycznej na sali gimnestycznej zgromadzili się uczniowie wszystkich klas. W czasie zajęć strażacy zademonstrowali kolejne kroki, które należy wykonać podczas udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie dowiedzieli się jak należy reagować podczas omdlenia, złamania czy zadławienia. Strażacy zaprezentowali również jak należy korzystać
  z defibrylatora.

Po zakończeniu pierwszej części uczniowie klas starszych uczestniczyli
w ćwiczeniach praktycznych w udzielaniu  pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów. Natomiast klasy młodsze przeszły na zewnątrz szkoły, gdzie czekała na nich niespodzianka- wóz strażacki. Dzieci z wielkim zaciekawieniem poznawały wyposażenie wozu, obserwowały sygnały świetlne i dźwiękowe. Jednak największą radość sprawiło im obserwowanie polewania wodą z węża strażackiego.

 1. Kolejnym spotkaniem w którym uczestniczyły klasy młodsze było  spotkanie
  z policjantem-dzielnicowym.  Pan Mariusz Karp  bardzo interesująco opowiedział dzieciom o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.
 2. W ramach  Tygodnia Profilaktyki został zorganizowany Konkurs plastyczny NIE DOKUCZAM, NIE HEJTUJĘ – SZANUJĘ!

Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi, jak ważne jest, żeby każdego człowieka obdarzać szacunkiem i życzliwością oraz jak wielką szkodę przynoszą – dokuczanie i hejtowanie. Prace konkursowe  były wykonane bardzo pomysłowo i estetycznie. Spośród zgromadzonych prac wyłoniono zwycięzców: 

W klasach I-III

I miejsce Mikołaj Zieliński– kl Ib

II miejsce Laura Trzaskoś kl.Ia

III miejsce- ex aequo-  Emilia Kicwak -kl Ib  i  Miłosz Zych-kl. Ia

W klasach IV-VIII

I miejsce- Wiktoria Tacyn i Gabriela Wszołek– kl. VI a (praca grupowa)

II miejsce – ex aequo-Oliwia Górska– kl.Va i Alan Tereszkiewicz– kl. Vb

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

Wszystkie prace zostały nagrodzone, a  nagrody zostały  zakupione  ze  środków na profilaktykę.

 1. W klasach zostały przeprowadzone lekcje dotyczące empatii dla osób niepełnosprawnych. Szczególną uwagę zwrócono na osoby z Zespołem Downa i Spektrum Autyzmu- w związku ze zbliżającymi się dniami, w których to cały świat integruje się w sposób szczególny z osobami wyróżnionymi przez dodatkowy chromosom i ASD.

Ponadto w naszej szkole odbyły się spotkania  z p. Martą Zaborską dotyczące cyberprzemocy. W spotkaniach tych uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII, nauczyciele oraz rodzice. Szkolenie to okazało się bardzo wartościowe dla każdej z grup.

Organizatorami Tygodnia Profilaktyki były:
Maria Urban i Grażyna Janik