Święto liczby Pi

14 marca na całym świecie obchodzone jest święto liczby PI. Liczba Pi jest stałą matematyczną, która pojawia się w wielu działach matematyki i fizyki. W naszej szkole również odbył się happening z tej okazji. Uczniowie klas ósmych dowiedzieli się różnych ciekawostek o tej liczbie, poznali historię badania liczby Pi od starożytności po czasy współczesne.

W XVI wieku Ludolf van Ceulen podał przybliżenie tej liczby do 35 miejsc  po przecinku, stąd liczba Pi nazywana jest też Ludolfiną. Dzisiejsze czasy pozwalają uzyskiwać coraz dokładniejsze przybliżenia. Mateusz i Łukasz z klasy ósmej przygotowali 5 tysięcy cyfr po przecinku przybliżenia liczby Pi ( za pomocą komputera). Następnie uczniowie rozwiązywali rebusy, które dotyczyły liczby Pi. Na koniec wszyscy uczniowie dostali cyferki i utworzyli przybliżenie liczby Pi (34 miejsca po przecinku).

przyg. K. Nowak