Śladami Ignacego Łukasiewicza

Gra Terenowa

W piątek, 21 października, klasy czwarte i i piąte poszukiwały śladów działalności Ignacego Łukasiewicza na terenie Gorlic. W ten nietypowy sposób na nowo odkryły bliskie im miasto, w którym zapłonęła pierwsza uliczna lampa naftowa.

Wycieczka piesza miała charakter gry terenowej. Uczniowie wyszukiwali miejsca oznaczone na mapie,
a związane z tą postacią. Byli na gorlickim rynku przy replice lampy Łukasiewicza oraz przy jego ławeczce. W Bazylice Mniejszej Ignacy Łukasiewicz brał ślub, ksiądz Paweł wyszukał, dla poszukiwaczy, w księgach parafialnych stosowny wpis. Uczestnicy gry terenowej odnaleźli również mural poświęcony wynalazcy lampy naftowej oraz jego postać uwiecznioną na pomniku Tysiąclecia, popiersie na pomniku umieszczonym naprzeciw pierwszej ulicznej lampy naftowej. Uczniom ten sposób zwiedzania miasta bardzo się podobał. Pomysłodawczyniami tej ciekawej inicjatywy, w Roku Łukasiewiczowskim, były Panie Agnieszka Turska i Marzena Tenerowicz.

przyg. M. Tenerowicz