Mobilne planetarium w szkole

Kiedy będziesz patrzył nocą w niebo, będzie ci się wydawało, że wszystkie gwiazdy śmieją się do ciebie, ponieważ ja będę uśmiechał się na jednej z nich… (Antoine de Saint Exupéry „Mały Książę” )

W piątek, 7 czerwca, wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczyć w seansie astronomicznym w Mobilnym Planetarium. Seanse w planetarium były dostosowane do wieku i wiedzy poszczególnych grup wiekowych.

Tworząc relację fotograficzną z wydarzenia, uczniowie korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach Programu Laboratoria Przyszłości

Planetarium przybyło do nas ze Szkoły Podstawowej nr.1 w Łużnej, w ramach współpracy pomiędzy naszymi szkołami. Młodsi  uczniowie mogli zapoznać się z budową Układu Słonecznego, widokiem naszej Ziemi z Kosmosu, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Zapoznali się również z problemem zaśmiecenia nocnego nieba światłem oraz w jaki sposób można temu problemowi zaradzić, tak aby można było oglądać wieczorem Drogę Mleczną. Starsi uczniowie zgłębili problem eksploracji Księżyca i poznali próby powrotu na Księżyc lotów załogowych w celu pozyskania surowców mineralnych oraz aby założyć na Księżycu bazę w drodze na Marsa. Można było również prześledzić rozwój turystyki kosmicznej. Niektórzy uczniowie byli pierwszy raz w Planetarium, ale wszystkim bardzo spodobała się zarówno przedstawiona tematyka  jak i nietypowy jej sposób przedstawiania. Liczymy na dalszą współpracę!