Wycieczka w Bieszczady

Dnia 28 października uczniowie klas 6 – 8 w ramach projektu „Poznaj Polskę” realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zwiedzali interesujące miejsca w Bieszczadach.

Pierwszym i priorytetowym punktem wycieczki był pobyt w klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy – miejscu internowania błogosławionego ks. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W zwiedzaniu towarzyszyła nam siostra przebywająca w klasztorze, która w piękny i bardzo ciekawy sposób zapoznała nas z fragmentami biografii Prymasa, przede wszystkim okresem przymusowego pobytu w tym miejscu. Zadała nam też kilka intrygujących pytań, na które nie odpowiedziała, pozostawiając nam znalezienie odpowiedzi samemu, między innymi na kartkach książki:  „Zapiski więzienne”. W klasztorze obejrzeliśmy również miejsca i pamiątki związane z Prymasem Wyszyńskim. 

Następnie udaliśmy się na zaporę w Myczkowcach i do Bóbrki koło Soliny. Tam, korzystając z przepięknej słonecznej pogody, wyszliśmy na szczyt nieczynnego już kamieniołomu. Droga była fragmentami trudna, lecz trud wspinaczki wynagrodziła nam jesienna panorama Bieszczad – Jezioro Solińskie oraz widoczne z tego punktu połoniny Wetlińska i Caryńska, pokryte kolorami żółci, czerwieni i brązu. Po obiedzie odbyliśmy rejs statkiem po jeziorze, podczas którego wysłuchaliśmy historii powstania zbiornika. Następnie przespacerowaliśmy wzdłuż zapory i zakupiliśmy pamiątki, m.in. słynne bieszczadzkie anioły. W świetnych humorach, pełni wrażeń i bogatsi w wiedzę o wybitnym Polaku, wróciliśmy do domu. 

Opiekunami uczniów podczas wycieczki były panie: Anna Wójcik, Kinga Nowak, Maria Urbanik i Agnieszka Klara.

                                                                                                   przyg. Kinga Nowak i Maria Urbanik