Wycieczka do Krakowa i Bochni
27 października uczniowie klas 2-3 w ramach projektu „Poznaj Polskę” realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zwiedzili zabytki Krakowa, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego i kopalnię soli w Bochni. Naszą podróż po Krakowie w piękny, słoneczny, jesienny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Wawelu.
Najpierw udaliśmy się na dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego, następnie pod Katedrę – miejsca koronacji królów Polski. Zobaczyliśmy również Smoka Wawelskiego, który jest ważnym symbolem miasta. Kolejno, zabytkowymi ulicami Krakowa udaliśmy się na Rynek pod Kościół Mariacki i do Sukiennic na cenną lekcję historii. Ciekawym punktem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczniowie mogli tam zobaczyć zbiory i uprawy roślin pochodzące z różnych regionów świata i z różnych stref klimatycznych. W restauracji, w czasie obiadu zregenerowaliśmy siły przed kolejnymi atrakcjami wycieczki. W Bochni uczniowie zwiedzili najstarszą kopalnię soli w Polsce. Po spotkaniu z przewodnikami rozpoczęliśmy zwiedzanie od zjazdu windą pod ziemię na głębokość 212 metrów. Tuż po zjeździe, na uczestników wycieczki czekała kolejka Kuba, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami. Po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zostali zabrani uczniowie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze oraz zwyczaje górnicze. Nasi uczniowie mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy Świętej Kingi. Nie obyło się również bez zakupu pamiątek.
Wycieczka do Krakowa i Bochni, choć intensywna, okazała się niezwykłą przygodą. Opiekunami uczniów podczas wycieczki były panie: Lidia Szydłowska, Bogusława Janek, Maria Urban, Agnieszka Klara.
przyg. L. Szydłowska