Spotkanie z ratownikiem medycznym

28 października 2021 r. naszą szkołę odwiedziła Pani Aleksandra Wszołek, która jest ratownikiem medycznym. Dzięki tej wizycie uczniowie mieli okazję przećwiczyć działania w sytuacjach zagrożenia życia.

Z zachowaniem wszelkich procedur sanitarnych związanych z obostrzeniami covidowymi, poprowadziła spotkanie z uczniami klas 4a oraz 5b. Opowiedziała o pracy ratownika medycznego, jak we właściwy sposób wezwać służby ratunkowe oraz zademonstrowała prawidłowe udzielanie pierwszej pomocy w różnych sytuacjach takich jak: omdlenie, krwotok z nosa, zadławienie. Wytłumaczyła wszystkie etapy przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Następnie w trakcie zajęć wszystkie chętne dzieci miały okazję poćwiczyć działania ratujące życie. Uczniowie podczas zajęć wykazali się dużą wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Przeprowadzone przez Panią ratownik warsztaty uwrażliwiły uczniów na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia oraz wyposażyły w wiedzę i umiejętności, które niewątpliwie należy systematycznie poszerzać i utrwalać, bo w przyszłości mogą uratować czyjeś życie.

przyg. A. Mikołajczyk, A. Pufka