Letnia kolonia we Władysławowie

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich – Koło przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach od lat wspiera rodziny w organizacji wypoczynku wakacyjnego dla dzieci. W tym roku w kolonii we Władysławowie uczestniczyła grupa uczniów z Gorlic, Stróżówki i zaprzyjaźnionej Doliny na Ukrainie.

Kolonia odbywała się w duchu „Rekolekcji z Bogiem”. Dla wielu dzieci była to jedyna szansa wyjazdu na wakacyjny wypoczynek. Niektórzy zobaczyli morze po raz pierwszy.

Dzieci uczestniczyły w wycieczkach do położonych w okolicy Władysławowa ciekawych miejsc nad Bałtykiem. Podróże rozpoczęły się od pobytu w Swarzewie, miejscowości zwanej „Kaszubską Częstochową”, gdzie króluje Matka Boża Królowa Polskiego Morza. Kolejna wyprawa wiodła do Jastrzębiej Góry – wspaniałego kurortu z malowniczym wybrzeżem klifowym.

To tutaj znajduje się obelisk „Gwiazda Północy” ustawiony w najbardziej na północ wysuniętym punkcie linii brzegowej polskiego wybrzeża. Stąd, malowniczym wąwozem Lisi Jar, koloniści powędrowali do Rozewia, gdzie znajduje się zabytkowa latarnia morska.

W wyprawach po wybrzeżu nie mogło zabraknąć Półwyspu Helskiego. Niezapomnianą atrakcją był spacer do latarni morskiej na Helu, a następnie wędrówka przez sosnowy las i szeroką, pełną muszelek plażę oraz pomostem nad wydmami na Cypel Helski. W oddali można było zobaczyć statki wpływające do Zatoki Gdańskiej.

W samym Władysławowie koloniści również zwiedzili wiele ciekawych miejsc: port, Aleję Gwiazd Sportu z pomnikiem Korona Himalajów, Ośrodek Szkoleń Olimpijskich Cetniewo, odnowiony Park Miejski. Korzystając z danych im możliwości, uczestnicy kolonii kreatywnie spędzali każdą chwilę, poszerzali i utrwalali wiedzę historyczną oraz zdobyli wiele wiadomości i umiejętności będących naszym dziedzictwem kulturowym.

Doskonałą okazją do poznania historii i kultury regionu oraz zgłębienia wiedzy na temat flory i fauny nadmorskiej był udział w pikniku historyczno – przyrodniczym „Halleriada”. Koloniści zwiedzili muzeum „Hallerówkę”, uczestniczyli w warsztatach plastycznych i przyrodniczych oraz grach terenowych. Wyjątkową atrakcją był udział w rekonstrukcji historycznej – Spacer z generałem Józefem Hallerem brzegiem polskiego morza.

Festyn Kultury Kaszubskiej był okazją, by spotkać się  z kaszubską muzyką, zobaczyć barwne regionalne stroje, poznać tajniki haftu kaszubskiego i wiązania węzłów żeglarskich.Wypoczynek nad Bałtykiem sprawił wiele radości uczestnikom. Wielu z nich mogło oderwać się od codziennych problemów oraz niebezpieczeństw płynących z nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych. Dzieci miały okazję wyrównania szans edukacyjnych i regeneracji sił przed zbliżającym się nowym rokiem szkolnym.

Zorganizowanie kolonii we Władysławowie możliwe było dzięki otrzymaniu dotacji z Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO, wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Gorlicach, dofinansowaniu przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Gorlicach oraz bezinteresownej pomocy wielu ludzi wielkiego serca. Cała kadra kolonii sprawowała opiekę nad kolonistami w ramach wolontariatu.

 przyg.   SRK