Majowe rocznice

Kolejny maj pozwala przyjrzeć się znów ważnym rocznicom. Jak zawsze odgrywają one znaczącą rolę w życiu naszej szkolnej społeczności. Podobnie jak w minionym roku szkolnym, nie udało się, z winy panującej pandemii, zorganizować rocznicowych obchodów w budynku szkoły, z udziałem wszystkich uczniów, jednak uczniowie klasy 6a i 6b przygotowali plakaty dotyczące obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, a młodsi przygotowali flagi, kotyliony i biało-czerwone kotyliony oraz okolicznościową piosenkę.

Zobacz piosenkę w wykonaniu uczniów klasy 2a


Warto pamiętać kilka majowych dat, które mają znaczenie dla historii naszego regionu i kraju…

3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Rzeczypospolita , która z powodu braku reform i na skutek działań sąsiadów, chyliła się ku upadkowi, podjęła próbę naprawy. Ustawa Rządowa wprowadzała wiele pozytywnych zmian np. likwidowała liberum veto i wprowadzała dziedziczność tronu. Niestety pojawili się i zdrajcy – Targowiczanie. Po kilkunastu miesiącach i wojnie z Rosją, konstytucja przestała obowiązywać. Kolejne rozbiory doprowadziły do tego, że państwo polskie na 123 lata przestało istnieć.

2 maja 1657 roku, podczas potopu szwedzkiego, oddział wojsk szwedzko-węgierskich zaatakował miasto. Mimo iż jego mieszkańcy próbowali się przeciwstawić, zostało ono zniszczone a wielu jego obrońców zabitych. Najstarsza miejska kapliczka, na ulicy Krętej, przypomina tamte wydarzenie. Postawiona kilka lat po wojnie stanowi podziękowanie od jakiegoś mieszkańca miasta za uratowanie podczas pogromu.

2 maja  to nie tylko Dzień Flagi Rzeczypospolitej, ale również ważny  dzień w  historii Gorlic, obejmujący czas  Wielkiej Wojny 1914-1918. 

Właśnie wtedy, w 1915 roku, miało miejsce przełamanie frontu pod Gorlicami. Kilkaset tysięcy żołnierzy, rozciągniętych na szerokość wielu kilometrów już od miesięcy walczyło na naszych terenach o wygraną. Miasto zostało niemal zupełnie zniszczone a wielu jego mieszkańców uciekło lub zginęło. O trwodze jaka panowała w Gorlicach przez wiele miesięcy wojny możemy dziś przeczytać w pozostawionych z tamtego okresu pamiętnikach. Pozostałością po bitwie jest wiele cmentarzy, z których sześć znajduje się na terenie naszej miejscowości.
Majowe rocznice są również związane z naszym Patronem, gdyż w tym miesiącu miały miejsce jego urodziny  (18 V) czy beatyfikacja (1 V). Pamiętną datą jest też dzień 13 maja 1981 kiedy to na placu Św. Piotra doszło do zamachu na życie papieża Jana Pawła II.

W ramach majowych rocznic uczniowie szkoły wzięli udział w prelekcjach,  które przypominają i przybliżają im powyższe wydarzenia. Zostały one przeprowadzone zarówno w klasach starszych jak i I – III.  Prelekcje wzbogacone zostały materiałem ilustracyjnym.