Sprawozdanie z działalności Koła

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

W roku szkolnym 2023/2024 do Wolontariatu w naszej szkole zapisało się sześćdziesięciu uczniów, zaś opiekę nad nimi sprawują: M. Urban, L. Szydłowska, R. Romańczyk i R. Hotloś. 

Poniżej przedstawiamy sprawozdanie z naszej działalności. 

 1. Spotkanie organizacyjne. 

We wrześniu zorganizowaliśmy z uczniami spotkanie, w czasie którego zainteresowani dowiedzieli się o zasadach funkcjonowania Wolontariatu w naszej szkole. Rozmawialiśmy o działaniach, które
na stałe wpisały się w plan pracy SKW. Przedstawiliśmy uczniom harmonogram i plan działań
na bieżący rok szkolny. Przekazaliśmy uczniom stosowną dokumentację do wypełnienia.

 1. Kiermasz ciast 

W październiku Wolontariusze wspomagali rodziców podczas  sprzedaży ciast, z których dochód był przeznaczony na działania Rady Rodziców.

 1. Spartakiada.

24 października uczniowie z naszej szkoły brali udział w V Gorlickiej Spartakiadzie Wolontariuszy zorganizowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorlicach oraz Kwiatonowickie Stowarzyszenie Homini. Uczniowie aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zawodach sportowych, które miały na celu międzyszkolną integrację wolontariuszy. 

 1. Opieka nad cmentarzami z I wojny światowej. 

W październiku i  listopadzie odwiedziliśmy cztery cmentarze z okresu I wojny światowej, znajdujące się na terenie naszej miejscowości. Posprzątaliśmy groby, uporządkowaliśmy otoczenie i zapaliliśmy znicze, aby oddać hołd poległym żołnierzom. Ta akcja była dla uczniów okazją do zrozumienia historii oraz przypomnienia o ofiarach wojny.

  1. Integracyjna dyskoteka. 

  Dnia 9 listopada, w gorlickim budynku „Sokół” odbyła się integracyjna dyskoteka wolontariuszy z dwunastu szkół. Uczniowie na początku obejrzeli piękne przedstawienie w wykonaniu wolontariuszy seniorów z Lokalnego Centrum Wolontariatu, wzięli udział w warsztatach „Wolontariat ma moc”, skorzystali z poczęstunku i świetnie bawili się przy muzyce. Integracyjne tańce nie miały końca. Naszą szkołę godnie reprezentowali wolontariusze z klasy VII a. 

  1. Warsztaty kartek bożonarodzeniowych. 

  W grudniu, z okazji Dnia Wolontariusza zorganizowaliśmy dla naszych wolontariuszy warsztaty plastyczne, podczas których wspólnie wykonaliśmy szereg pięknych kartek świątecznych. Dzieci miały okazję miło spędzić czas, kreatywnie bawić się oraz nauczyć się tworzyć własne kartki. W warsztatach brało udział aż pięćdziesięciu wolontariuszy. Atmosfera przy dźwiękach kolęd i poczęstunku była wyjątkowa. 

  Do akcji przyłączyli się Mali Wolontariusze z klasy drugiej poprzez przygotowanie świątecznych pierniczków.

  1. Wizyta w szpitalu. 

  W grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia odwiedziliśmy chorych, podopiecznych gorlickiego szpital. Byliśmy z wolontariuszami na pięciu oddziałach, a  celem wizyty było podarowanie świątecznych kartek, pierniczków i złożenie życzeń. To spotkanie z pacjentami było dla wszystkich niezwykłym doświadczeniem, które pokazało, jak ważne jest okazywanie empatii i troski innym. 

  1. Sprzedaż kartek z fundacji Sursum Corda. 

  W okresie przedświątecznym w naszej szkole zorganizowaliśmy sprzedaż kartek świątecznych, które otrzymaliśmy z fundacji Sursum Corda. Dochód ze sprzedaży został przekazany na cele fundacji, czyli pomoc potrzebującym rodzinom. 

  1. Zbiórka zakrętek.

  Trwa całoroczna akcja zbiórki zakrętek. 

  1. Zbiórka żywności – akcja „Boże Narodzenie 2023”.

  W ramach akcji charytatywnej zorganizowanej przez parafialny Caritas w Gorlicach uczestniczyliśmy w zbiórce żywności dla osób potrzebujących, która odbywała się w pobliskim sklepie – Delikatesy Centrum. Wolontariusze zebrali dużą ilość żywności, która została przekazana do Caritasu. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z przebiegu i rezultatów tej akcji. Pani Maria Madura z Caritasu otrzymała również od naszych wolontariuszy sześćdziesiąt kartek świątecznych, które zostały dołączone
  do paczek. 

  1. Dyżury w świetlicy szkolnej. 

  Grupa wolontariuszy z klasy IV, V a, V b i VI a  systematycznie pełnili dyżury w szkolnej świetlicy, służąc najmłodszym pomocą w odrabianiu zadań domowych oraz współorganizując różne zabawy.

  1. Czytanie bajek w przedszkolu.

  Wolontariuszki czytały bajki w przedszkolu. Chętnie angażowały się w zabawę z najmłodszymi, sprawiając przez to przedszkolakom wiele radości. 

  Podsumowując, nasze Szkolne Koło Wolontariatu miało bardzo aktywne półrocze, pełne pomocnych działań. Jesteśmy dumni z naszych osiągnieć, widząc jak nasze inicjatywy przyczyniają się do wsparcia innych osób. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, które nam pomagały i wspierały nas
  w tych działaniach. Cała działalność SKW nie byłaby możliwa bez wsparcia dyrekcji, nauczycieli, rodziców oraz innych uczniów, którzy angażują się w nasze akcje. 

  Maria Urban, Lidia Szydłowska, Robert Romańczyk, Renata Hotloś 

  Skip to content