Welcome to Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stróżówce   Click to listen highlighted text! Welcome to Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stróżówce

Razem na Święta 2019

„Każdy z nas ma na tyle dużą dłoń, że może z niej uczynić Betlejem. Każdy z nas ma na tyle ciepłe serce, że może przyjąć nowo narodzoną miłość… do tego wystarczy tylko wiara i nadzieja, a miłość przyjdzie sama…”

Jednym z priorytetowych działań wychowawczych Szkoły Podstawowej w Stróżówce jest kształtowanie wśród uczniów postaw humanitarnych, które wyznawał i według których żył nasz patron Ojciec Święty Jan Paweł II. Działalność szkolnego wolontariatu przy aprobacie i wsparciu pani dyrektor Wioletty Podsadowskiej wpisuje się w profil pracy wychowawczej i system wartości przyjętych przez społeczność szkolną.

W grudniu 2019r. stróżowscy wolontariusze włączyli się w akcję „Zostań Dyplomowanym Mikołajem”. Świętym Mikołajem może zostać każdy, wystarczy odrobina chęci i serca. Należy pamiętać, że są dzieci, które bardzo potrzebują spełnienia marzeń i wiary w Mikołaja, ponieważ ta wiara dodaje im sił w walce z chorobą i niepełnosprawnością. Postanowiliśmy więc spełnić marzenia podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda z Nowego Sącza. Pozyskaliśmy fundusze na ten cel ze szkolnej zbiórki makulatury oraz ze sprzedaży kartek Sursum Corda. Następnym bardzo przyjemnym krokiem był zakup prezentów. W dniu 6 grudnia prezenty trafiły do dzieci. Mikołaje zaś otrzymały od Kapituły Akademii Mikołajów Stowarzyszenia Sursum Corda tytuł Dyplomowanego Mikołaja. Uzyskany dyplom jest dokumentem potwierdzającym posiadanie nieziemskich kwalifikacji i umiejętności spełniania dziecięcych marzeń.

W dniach od 25 do 29 listopada 2019r. w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka makulatury przez Szkolne Koło Wolontariatu. Przez cały tydzień chętni wolontariusze wraz z nauczycielami: panią Lidią Szydłowską, Marią Urban i Renatą Hotloś odbierali dostarczoną makulaturę od ludzi wielkiego serca. Każda gazeta, książka zostały zważone i zapisane.Dzięki dobremu sercu uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli, którzy włączyli się w zbiórkę, udało się zebrać 3 tony 785kg i 19 dag makulatury. Na szczególne podziękowanie zasługują uczniowie klas, którzy dostarczyli najwięcej makulatury. Są to klasy:

• VIIb – 1.549 kg 90 dag
  • IIIa – 370kg 70 dag
  • VIII – 269 kg 30 dag

Środki, które udało się uzyskać ze zbiórki makulatury przeznaczone zostały na realizację akcji „Dyplomowany Mikołaj”.

„Świąteczne kartki dobroczynne” to kolejna akcja do której włączyli się wolontariusze z naszej szkoły wspierając tym samym organizację pożytku publicznego Stowarzyszenia Sursum Corda. Najmłodsi wolontariusze z naszej szkoły pod opieką pani Marii Urban i Renaty Hotloś sprzedawali kartki świąteczne zamówione wcześniej w Stowarzyszeniu, a dochód ze sprzedaży został zainwestowany w spełnienie mikołajkowych marzeń dzieci niepełnosprawnych z programu „Na Ratunek”.

Członkowie SKW pod opieką pani Lidii Szydłowskiej wzięli również udział w akcji „Boże Narodzenie 2019” organizowanej przez Parafialny Caritas przy Parafii pw. Narodzenia NMP w Gorlicach. Wolontariusze przez tydzień w godzinach od 8.00-18.00 zbierali żywność dla potrzebujących, kwestując w jednym ze stróżowskich sklepów Delikatesy Centrum. Bardzo dobrze wywiązali się z powierzonych zadań, o czym świadczą słowa obsługi sklepu. Wyrazem wdzięczności były podziękowania z Caritasu, który podkreślił, że dzięki naszej młodzieży udało się przygotować ok. 100 paczek dla najbardziej potrzebujących. Kolejny raz nasi wolontariusze pokazali, że potrafią wykorzystać każde miejsce i okoliczność do niesienia pomocy.

Kreatywni wolontariusze z klas starszych wykonali ponad sto upominków świątecznych, a były to gipsowe Jezuski i serduszka, młodsi zaś z klas I-IV przygotowali piękne kartki bożonarodzeniowe z życzeniami. Przedstawiciele wolontariuszy z naszej szkoły z klasy VIII pod opieką pani Marii Urban i Lidii Szydłowskiej osobiście wręczyli chorym i samotnym kartki i upominki, które pomogły w zbudowaniu świątecznej atmosfery na oddziałach gorlickiego szpitala. Nasi uczniowie przygotowali również koncert kolęd, który chorzy mogli wysłuchać przez radiowęzeł szpitalny. Wizyta w szpitalnym Oddziale Medycyny Paliatywnej, w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, na oddziale Neurologii, Geriatrii i Chirurgii trwała bardzo długo, gdyż wolontariusze byli mile widziani i przy wielu łóżkach wysłuchali opowieści z życia starszych osób. Okazuje się, że dzisiaj bezinteresowność nie jest na porządku dziennym, gdyż część obdarowanych z niedowierzaniem przyjmowało wiadomość, że można odwiedzić osobę chorą i chcieć z nią porozmawiać. Na wielu wolontariuszach, którzy pierwszy raz byli w szpitalu ta wizyta wywarła bardzo duże wrażenie. Była to kolejna niezwykła lekcja życia, podczas której młodzi ludzie mogli nie tylko coś ofiarować, ale jeszcze więcej otrzymać.

Najmłodsi z klas I-III pod opieką swoich wychowawców,jak co roku włączyli się w przygotowanie kartek bożonarodzeniowych, które zostały wręczone pacjentom gorlickiego szpitala. Szczególna pochwała należy się właśnie im, ponieważ z ogromnym zaangażowaniem wykonali ponad 100 różnorodnych kartek, które zachwyciły pomysłowością i precyzją. Obdarowani byli szczęśliwi, najmłodszym udało się wywołać uśmiech na wielu twarzach chorych i cierpiących oraz pozwolić na chwilę zapomnieć o dolegliwościach.

Przygotowały Lidia Szydłowska, Maria Urban

Skip to content Click to listen highlighted text!