Welcome to Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stróżówce   Click to listen highlighted text! Welcome to Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stróżówce

Działalność Koła w roku 2019/2020

Rok szkolny 2019/2020 był kolejnym, w którym z dużym zapałem i licznymi pomysłami ruszyli do działania wolontariusze z naszej szkoły. We wrześniu, jak każdego roku, odbyło się spotkanie, na którym pojawili się uczniowie chętni do niesienia pomocy osobom potrzebującym. Przeprowadzona została rekrutacja pierwszego szkolenia, rozmawiano o idei, zadaniach wolontariatu i o tym, jaka postawa powinna cechować wolontariusza. Zostało również zawarte Porozumienie dotyczące współpracy ze Stowarzyszeniem Sursum Corda z Nowego Sącza. Podczas kolejnego spotkania wolontariusze zgłaszali opiekunom swoje pomysły i inicjatywy, co pozwoliło ostatecznie nakreślić harmonogram działań SKW na rok szkolny 2019/2020, a tym samym harmonogram działań projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”. Obok typowych dla każdego wolontariusza zadań, znalazły się działania charakterystyczne dla danej społeczności, wynikające z lokalnych potrzeb.

W niedzielę, 6 października 2019 roku w barwny i radosny korowód Marszu dla Życia i Rodziny,który po raz szósty przeszedł ulicami Gorlic włączyła się społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stróżówce. Uczestnikom marszu towarzyszyło hasło: „Rodzina Bogiem silna –Wstańcie, chodźmy!”. Uczniowie wraz z rodzicami naszej szkoły bardzo licznie stanęli w szeregach osób walczących o prawo do życia w rodzinie.Uczniowie klas I -III, ubrani w stroje regionalne szli niosąc hasło„Życie jest piękne” pod czujnym okiem Pani Dyrektor Wioletty Podsadowskiej i Marii Urban. Z kolei nasi szkolni wolontariusze z klas starszych ubrani w pomarańczowe koszulki i czapeczki maszerowali z banerem naszej szkoły pod opieką Pani Lidii Szydłowskiej.Marsz rozpoczął się o godzinie 13.00 w gorlickiej bazylice uroczystą Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego.Drugą część marszu na gorlickim Rynku rozpoczęły śpiewy lokalnych artystów i przemówienie Pani Doktor Marty Przewor -Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Gorlicach. Następnie wspólnota marszowa udała się na Zawodzie, przeszła obok gorlickiego szpitala, gdzie uczestnicy odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Zakończenie miało miejsce w kościele św. Jadwigi w Gorlicach, gdzie odbył się krótki spektakl słowno-muzyczny. Na zakończenie bp. Białogłowski złożył wszystkim uczestnikom VI Marszu dla Życia i Rodziny podziękowanie oraz udzielił błogosławieństwa.

Szkolni wolontariusze chętnie biorą udział w zajęciach świetlicy szkolnej. Służą tam pomocą nauczycielom sprawującym opiekę nad dziećmi z klas I-III szkoły podstawowej. Zajęcia świetlicowe gromadzą czasami kilkanaścioro dzieci czekających na rozpoczęcie lekcji lub rodziców po zakończeniu zajęć. Koło wolontariatu od lat uczestniczy w przygotowywaniu działań świetlicowych. Wolontariusze pomagają w odrabianiu zadań domowych, organizują gry i zabawy. Obok różnych konkursów w świetlicy, pojawiają się zabawy, które dziś prawie są już zapomniane, wspólne malowanie, gra w piłkę, czy inne ćwiczenia ruchowe. Uczestnicy świetlicy mają swoich ulubionych wolontariuszy, na których zawsze czekają i których nie odstępują nawet na krok.

W piątek 25 października 2019r. na oddziale Geriatrii w intencji chorych rozważane były tajemnice Różańca Św. Wolontariusze, opiekunowie i seniorzy modlili się wraz z Księdzem Kapelanem za pacjentów szpitala o umocnienie w chorobie i cierpieniu. Dziękujemy naszym wolontariuszom za zaangażowanie oraz poświęcenie czasu chorym i cierpiącym przybywającym w szpitalu.

Dnia 5 grudnia 2019r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Tradycyjnie, jak co roku grupa wolontariuszy z naszej szkoły udała się do Gorlickiego Centrum Kultury, aby uczestniczyć w Gali Wolontariatu, podczas której nastąpiło podsumowanie działań wolontarystycznych podejmowanych i kontynuowanych w coraz szerszych kręgach na terenie powiatu gorlickiego. Dziękujemy wolontariuszom z klasy VIb za udział w tym wydarzeniu.

Opracowała Lidia Szydłowska i Maria Urban

Skip to content Click to listen highlighted text!