Sprawozdanie z pracy Szkolnego Koła Wolontariatu
przyg. Renata Hotloś, Maria Urban, Lidia Szydłowska,Robert Romańczyk
W roku szkolnym 2024/2025 do Wolontariatu w naszej szkole zapisało się sześćdziesięciu uczniów, zaś opiekę nad nimi sprawują: M. Urban, R. Hotloś, L. Szydłowska i R. Romańczyk.
Poniżej przedstawiamy sprawozdanie z naszej działalności.

- Spotkanie organizacyjne.
W dniu 19 września zorganizowaliśmy spotkanie podczas którego rozmawialiśmy o działaniach, które na stałe wpisały się w plan pracy SKW. Przedstawiliśmy uczniom harmonogram i plan działań na bieżący rok szkolny. Przekazaliśmy uczniom stosowną dokumentację do wypełnienia.
Ponadto wolontariusze uczestniczyli w szkoleniu „Aspekty wolontariatu”, zorganizowanym i przeprowadzonym przez Kwiatonowickie Stowarzyszenie „Homini” w ramach realizacji projektu „Dziel się wiedzą-bądź aktywny”. Uczestnicy dowiedzieli się o różnych aspektach pracy wolontariuszy, omówiono prawa i obowiązki wolontariusza oraz rolę jaką wolontariat odgrywa w społeczeństwie. Spotkanie obejmowało trening z symulatorem odczuć starości: to interaktywne doświadczenie pozwoliło uczestnikom lepiej zrozumieć wyzwania, z jakimi borykają się osoby starsze.






2. Szkolenie liderów.
15 i 17 października odbyło się szkolenie liderów wolontariatu w Budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Gorlicach. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 7. Szkolenie obejmowało tematykę „Empatia i zrozumienie” i „Rola lidera wolontariatu”.
3. Spartakiada.
22 października nasi wolontariusze, uczniowie klas 8a i 8b, wzięli udział w VII Drużynowej Spartakiadzie Wolontariatu, która miała miejsce w Gorlickim Ośrodku Sportu i Rekreacji i wywalczyli I miejsce. Celem spotkania była integracja wolontariuszy, poprawa kondycji fizycznej, a także propagowanie idei wolontariatu. Nasi uczniowie pokazali, że jako wolontariusze mają nie tylko wielkie serca, ale też doskonałą sprawność fizyczną.






4. Opieka nad cmentarzami.
W październiku uczniowie i wolontariusze z naszej szkoły wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się na cmentarze z okresu I wojny światowej znajdujące się w Stróżówce. Głównym celem wyjścia było uczczenie pamięci poległych żołnierzy, wykonanie czynności porządkowych na grobach ora zapalenie zniczy. Najmłodsi uczniowie udali się na Cmentarz Parafialny w Gorlicach, by zapalić znicze na grobach zmarłych nauczycieli, którzy uczyli w naszej szkole. Odwiedziny na cmentarzach były cennymi lekcjami historii i patriotyzmu.






5. Pomoc dla Konrada.
W listopadzie zorganizowaliśmy zbiórkę makulatury dla Konrada, do której zaprosiliśmy społeczność szkolną a także mieszkańców Stróżówki i Gorlic a dochód z tej akcji został przekazany uczniowi naszej szkoły, który walczy z chorobą nowotworową. Konrad pomagał innym, z zaangażowaniem pracując jako nasz wolontariusz.
Fundacja Wyjdź z domu, Gazeta Gorlicka i Rada Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stróżówce zorganizowały też akcję „Andrzejkowe ciasto dla Konrada”. Społeczność Stróżówki, Gorlic i okolic okazała ogromne serce w chwili, gdy to on potrzebuje pomocy piekąc ciasto, rozprowadzając je na placach kościelnych i w innych miejscach, ofiarując datek podyktowany potrzebą serca.



6. Święto wszystkich wolontariuszy.
5 grudnia obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który był okazją do docenienia pracy wszystkich osób angażujących się w działania na rzecz innych. Podczas uroczystego apelu wyświetlona była prezentacja z działaniami naszych wolontariuszy, zaproszona była także pani Kamila Szwarc, która z zaangażowaniem działała w wolontariacie naszej szkoły. Była to doskonała okazja, aby zainspirować młodszych i starszych uczniów do podejmowania działań na rzecz innych. Niespodzianką dla wolontariuszy był seans filmowy oraz pizza po skończonych lekcjach.






7. Obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.
12 grudnia wolontariusze z dwunastu szkół uczestniczyli w podsumowaniu projektu „Dziel się wiedzą – bądź aktywny”. Spotkanie odbyło się w Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Gorlicach. Prezes Stowarzyszenia „Homini”, pani Aleksandra Gołąb przypomniała i podsumowała działania podjęte w ramach projektu. Potem przyszedł czas na zabawę, poczęstunek i integrację wolontariuszy ze szkolnych kół z terenu naszego powiatu. To był dobrze spędzony czas! Naszą szkołę godnie reprezentowali wolontariusze z klasy VII a, VIII b.


8. Wykonanie kartek świątecznych. Sprzedaż kartek z fundacji Sursum Corda.
W okresie przedświątecznym zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne, podczas których wspólnie wykonaliśmy szereg pięknych kartek świątecznych. Uczniowie klas starszych miały okazję miło spędzić czas, kreatywnie bawić się oraz nauczyć się tworzyć własne kartki. Atmosfera przy dźwiękach kolęd i poczęstunku była wyjątkowa.
Mali Wolontariusze z klas 1-3 wraz ze swoimi wychowawcami również przygotowali liczne kartki świąteczne z których każda była jedyna w swoim rodzaju, pomysłowa i niepowtarzalna. Uczniowie wraz ze swoimi Rodzicami wykonali też w domu piękne kartki bożonarodzeniowe.
W okresie przedświątecznym w naszej szkole zorganizowaliśmy sprzedaż kartek świątecznych, które otrzymaliśmy z fundacji Sursum Corda. Dochód ze sprzedaży został przekazany na cele fundacji, czyli pomoc potrzebującym rodzinom.






9. Wizyta w szpitalu.
W grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia odwiedziliśmy chorych, podopiecznych gorlickiego szpitala. Byliśmy z wolontariuszami na pięciu oddziałach, a celem wizyty było podarowanie świątecznych kartek, choinek z szyszek i złożenie życzeń co wywołało u chorych duże wzruszenie i radość. To spotkanie z pacjentami było dla wszystkich niezwykłym doświadczeniem, które pokazało, jak ważne jest okazywanie empatii i troski innym…


10. Zbiórka żywności – akcja „Boże Narodzenie 2024”.
W ramach akcji charytatywnej zorganizowanej przez parafialny Caritas w Gorlicach uczestniczyliśmy w zbiórce żywności dla osób potrzebujących, która odbywała się w pobliskim sklepie – Delikatesy Centrum. Wolontariusze zebrali dużą ilość żywności, która została przekazana do Caritasu. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z przebiegu i rezultatów tej akcji. Pani Maria Madura z Caritasu otrzymała również od naszych wolontariuszy sześćdziesiąt kartek świątecznych, które zostały dołączone do paczek.



11. Dyżury w świetlicy szkolnej.
Grupa wolontariuszy z klasy V a, VI a i VI b systematycznie pełnili dyżury w szkolnej świetlicy, służąc najmłodszym pomocą w odrabianiu zadań domowych oraz współorganizując różne zabawy.
Podsumowując, nasze Szkolne Koło Wolontariatu miało bardzo aktywne półrocze, pełne pomocnych działań. Jesteśmy dumni z naszych osiągnieć, widząc jak nasze inicjatywy przyczyniają się do wsparcia innych osób. Wolontariat szkolny to bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkoły: nauczycieli, uczniów oraz rodziców na rzecz potrzebujących. Uczy postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Wykorzystując otwartość i ciekawość świata młodego człowieka poprzez wolontariat można odcisnąć dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach jego życia. Staramy się, aby uczniowie w naszej szkole byli pełni pasji i zaangażowania, kierowali się wrażliwością i troską o drugiego człowieka. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, które nam pomagały i wspierały nas
w tych działaniach. Cała działalność SKW nie byłaby możliwa bez wsparcia dyrekcji, nauczycieli, rodziców oraz innych uczniów, którzy angażują się w nasze akcje.